czwartek, 4 września 2014

Gdzie szukać rosyjskich ustaw?

Witajcie!

Właściwie porzuciłem tego bloga już dawno... Przy rozmaitych zainteresowaniach, prywatnych i zawodowych, jedne muszą ustąpić miejsca drugim :) Jako że obecnie zajmuję się zawodowo raczej polskim prawem w języku rosyjskim, a nie prawem rosyjskim, to siłą rzeczy to drugie musiało ustąpić. Zajmowanie się sztuką dla sztuki jest może wzbogacające, ale mało efektywne :)

Wciąż jednak dostaję wiadomości od czytelników, za które dziekuję. Często pytacie o rosyjskie kodeksy i ustawy - gdzie je można znaleźć. Odpowiadając tym postem na zbiorowe zapotrzebowanie, podaję adresy:

http://www.garant.ru/doc/

http://www.consultant.ru/ (w menu górnym należy wybrać "Некоммерческие интернет-версии" i przejść dalej)

Słowo komentarza:
Garant - oferuje przez całą dobę teksty ustaw (szczególnie tych najważniejszych) w formie aktywnej tj. z wewnętrznymi odsyłaczami w tekście, odesłaniami do innych aktów prawnych itd. Nie jest to zatem goły tekst, a bardziej coś znanego z programów prawniczych.

Konsultant Plus (tak brzmi nazwa serwisu) - tutaj właściwie można mówić o dostępie do prawie pełnoprawnego, bo jednak to wersja darmowa, programu prawniczego. Baza jest zatem szersza, niż ta Garanta. Obsługa w zasadzie podobna do Lexa czy Legalisa. Wada - z tych możliwości możemy korzystać tylko wieczorami (według czasu moskiewskiego) i w dni wolne. Inaczej, tak jak w Garancie - pozostają tylko teksty najbardziej podstawowych aktów prawnych. Co, patrząc na kierowane pytania, i tak powinno wystarczyć :)

Istnieje też serwis o podobnym statusie, co nasz serwis Kancelarii Sejmu. Prowadzi go rosyjska... Federalna Służba Ochrony (odpowiednik BOR). Może dlatego jest dość siermiężny. Ze względu na skomplikowanie obsługi i (co tu ukrywać) mało atrakcyjną szatę graficzną powstrzymam się od jego polecania...

Mam nadzieję, że w ten sposób rozwiewam wątpliwości wielu osób! Tymczasem wracam do poszukiwania rosyjskich odpowiedników zwrotów polskiego języka prawniczego, których próżno szukać w słownikach :) Zapewniam was, że to często co najmniej takie wyzwanie, jak próba znalezienia przez całkiem zieloną 
(i niewładającą zbyt dobrze rosyjskim) osobę np. rosyjskiego kodeksu wykroczeń*...

*podpowiedź - oznacza się go powszechnie skrótem КоАП


14 komentarzy:

 1. Nie dobrze, że porzuciłeś, ale ważne że wróciłeś :) mnie bardzo ciekawią sytuacje prawne w wielu krajach, zwłaszcza tych sąsiednich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i niedobrze, ale tak już zostanie przynajmniej w najbliższej przyszłości, bo poszedłem nieco inną drogą. Ten wpis to akurat wyjątek, bo wolałem zbiorczo odpowiedzieć poszukującym, niż tłumaczyć każdej osobie od nowa :)

   Usuń
 2. Nie chcesz już pisać takich postów? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że kiedyś nowe wpisy będą powstawać - gdybym znów zetknął się z rosyjskim prawem. Na Studium jednak się zakończyło (póki co).
   Ale z pewnością jest o czym pisać. Ostatnio skończyłem w metrze książkę "Gogol w czasach Google'a" (bardzo polecam) - prawo (czy rarczej szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości) przewija się tam dość często.
   Zawodowo poszedłem trochę gdzie indziej niż w porządki prawne na Wschodzie. M.in. dlatego prywatny czas wolę poświęcić na inne zainteresowania :)

   Usuń
 3. Raz starałam się o wprowadzenie produktu na rynek rosyjski, ciężki kawałek chleba, naprawdę :)
  pozdrawiam i dziękuję za skróty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nawet taki gigant jak IKEA prawie poległ na próbie wejścia na rynek... :)

   Usuń
 4. Dzięki! Właśnie szukałam rosyjskiego kodeksu i ten blog przyszedł mi z pomocą. Szkoda, że nie ma nowych wpisów. Aktualnie by szukam każdej wiedzy na temat prawa rosyjskiego, a tego w języku polskim nie ma zbyt wiele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma lepszej metody dającej możliwość zapoznania się z rosyjskim prawem niż szkolenie języka, ale rosyjski jest taki przyjemny :) Materiałów po polsku nigdy nie będzie wiele...

   Usuń
 5. Dopiero zaczynam swoją przygodę z rosyjskim dlatego ten blog jest dla mnie jak znalazł :) Pozdraiwma autora

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat w ostatnim czasie rozpocząłem zagłębianie się w rosyjski odłamek prawa. Artykuł jest świetnym wstępem do tego :D

  OdpowiedzUsuń
 7. W idealnym momencie wpada mi w ręce ten artykuł, bo szykuje mi się sprawa związana z Rosją. To będzie niezła mission impossible.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostaje mi trzymać kciuki by obyło się bez demolki jak w "From Russia with love..." :)

   Usuń